Dom Kombatanta im. św. Rafała Kalinowskiego w Lublińcu

Uznał siebie za własność innych.
Oparciem dla niego była modlitwa: świat wszystkiego
może mnie pozbawić, ale zawsze zostanie jedna
kryjówka dla niego niedostepna; "modlitwa".


Dom w otoczeniu przepięknego

lasu dla osób przewlekle
somatycznie chorych

Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta" jest domem dla osób przewlekle somatycznie chorych. W "Domu Kombatanta" może mieszkać na stałe 185 osób, które przyjmowane są do placówki na podstawie decyzji wydanej przez PCPR.

Budynek  DPS „Dom Kombatanta" architektonicznie składa się z trzech segmentów - dwóch segmentów mieszkalnych, i jednego, w którym  znajdują się pomieszczenia administracyjne i pomieszczenia pomocnicze: kuchnia, kaplica, gabinet lekarski, klub, sala gimnastyczna, gabinet fizykoterapii i hydroterapii, biblioteka i czytelnia.

Na segmentach mieszkalnych, znajdują się pokoje  podopiecznych,  pokoje dziennego pobytu, jadalnie, sale terapii zajęciowej, dyżurki pielęgniarskie, a także biura pracowników socjalnych i pomieszczenia pomocnicze – pralnie i magazyny podręczne. Segmenty mieszkalne wyposażone są w windy.

Mieszkańcy mają do dyspozycji pokoje trzyosobowe, dwuosobowe i jednoosobowe. W każdym pokoju jest balkon i łazienka, jest także sygnalizacja przyzywowa do dyżurki pielęgniarskiej i alarmowa sygnalizacja przeciwpożarowa.

Jest wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych – osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą bez przeszkód dotrzeć do każdego miejsca w Domu.

Ogromną zaletą DPS jest jego położenie - z dala od ruchu miejskiego, pośród zieleni lasu, można cieszyć się ciszą i zdrowym powietrzem.

Mieszkańcy otrzymują trzy podstawowe posiłki dziennie – śniadanie, obiad i kolację. Mogą także w dowolnym czasie otrzymać dodatkowy posiłek, gdy będą czuli taką potrzebę. Posiłki przygotowywane są przez pracowników kuchni DPS i są zróżnicowane w zależności od diety jaką mieszkaniec ustala z lekarzem. Może to być np. dieta cukrzycowa, lekkostrawna, wątrobowa czy dla osób mających problemy z jedzeniem – rozdrobniona. Posiłki nasi podopieczni mogą spożywać w jadalni lub w pokoju.

Odzież osobistą jak również pościel utrzymują w czystości pracownice pralni, zaś o czystość w pokojach (sprzątane są codziennie) dbają panie pokojowe.

 

 
Dom Pomocy Społecznej “Dom Kombatanta”
ul. dr E. Cyrana nr 10
42-700 Lubliniec
woj. śląskie