Dom Kombatanta im. św. Rafała Kalinowskiego w Lublińcu

Uznał siebie za własność innych.
Oparciem dla niego była modlitwa: świat wszystkiego
może mnie pozbawić, ale zawsze zostanie jedna
kryjówka dla niego niedostepna; "modlitwa".


Dom w otoczeniu przepięknego

lasu dla osób przewlekle
somatycznie chorych

Pielęgnacyjno – opiekuńcze:  Pielęgniarki i opiekunki, bez których trudno sobie wyobrazić codzienną egzystencję ogromnej liczby mieszkańców, dzień po dniu wykonują gigantyczną pracę związaną z  czynnościami dnia codziennego: pielęgnują, myją, karmią, przebierają,. Te prace wykonywane na rzecz mieszkańców, przez doświadczonych pracowników pozwalają na rzetelną i fachową pomoc i opiekę osobom  w przewlekłych stanach chorobowych.

Lekarze rodzinni i specjaliści sprawują opiekę medyczną w zakresie możliwości DPS.   W przypadku konieczności szerszej opieki medycznej, mieszkańcy kierowani są do specjalistycznych placówek medycznych.

Rehabilitacyjne: Pracownicy rehabilitacji codziennie wykonują wiele zabiegów pozwalających zachować lepsze zdrowie. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi rehabilitacyjnemu mogą skutecznie pomagać w tym zakresie. Mieszkańcy mają do dyspozycji salę gimnastyczną, gabinet fizykoterapii oraz hydroterapię. Sala gimnastyczna wyposażona jest między innymi  w rowerki stacjonarne, rotorki ręczne i mechaniczne, UGUL. W gabinecie fizykoterapii można skorzystać z takich zabiegów jak: elektroterapia, laseroterapia, światłolecznictwo, magnoterapia, masaże.

Z zabiegów rehabilitacyjnych mogą skorzystać także osoby nie będące mieszkańcami DPS. Zabiegi te są odpłatne.

Terapeutyczne:  Terapia w DPS to szczególny wymiar usług dla naszych mieszkańców. Ważnym zadaniem pracowników poza opieką nad osobami mieszkającymi w DPS, jest umożliwienie podopiecznym aktywnego funkcjonowania. Aktywizacja opóźnia proces starzenia, pozwala na prawidłowy rozwój, spowalnia procesy otępienia, umożliwia bardziej harmonijną egzystencję, daje osobie szansę  indywidualnego rozwoju mimo podeszłego wieku. Terapia prowadzona jest dla osiągnięcia celów takich jak: utrzymanie wiary w sens życia, stymulacji procesów myślenia, odreagowania negatywnych emocji, zapobiegania nudzie i samotności. Formy i metody terapii zajęciowej są dobierane indywidualnie do możliwości i umiejętności mieszkańców. Terapeuci zajęciowi i instruktorzy kulturalno- oświatowi realizują to w czasie: terapii zajęciowej, muzykoterapii, kulinoterapii, biblioterapii.

Prowadzimy także od niedawna fototerapię, która przeznaczona jest między innymi dla osób z zaburzeniami rytmów biologicznych, których konsekwencją jest np. depresja jesienno-zimowa. Mieszkańcy mogą również korzystać z pomocy psychologa, czy pedagoga-terapeuty.

Socjalne: Pracownicy socjalni pomagają lub załatwiają wszystkie niezbędne sprawy związane z szeroko pojętym funkcjonowaniem społecznym, od prowadzenia spraw urzędowych, poprzez np. realizację recept na leki, po wsparcie i starania o to, by mieszkańcy posiadający rodziny, utrzymywali z nią kontakt, co jest niezwykle cenne wówczas gdy stary człowiek opuszcza swoich bliskich.

Kulturalne  - Rozwojowe – Duchowe: W DPS wydawany jest miesięcznik „Wiarus". Gazetka jest opracowywana przez instruktorów oraz zespół redakcyjny złożony w większości z mieszkańców domu. Na łamach gazetki publikowane są artykuły pisane przez podopiecznych o różnej tematyce a także ciekawe artykuły z dziedziny psychologii, medycyny i historii. W każdym numerze są komentowane ważne wydarzenia z życia domu.

Mieszkańcy uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych takich jak: Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej PUMA, wyjazdy integracyjne do innych placówek, czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Organizowane są wycieczki, zabawy, spotkania, pogadanki i wystawy edukacyjne. Zapraszamy zespoły artystyczne i lubianych wykonawców.

Kaplica w Naszym Domu jest otwarta cały dzień, a kapelan DPS świadczy posługę religijną i duchową dla wszystkich chętnych  i potrzebujących religijnego wsparcia.

 
Dom Pomocy Społecznej “Dom Kombatanta”
ul. dr E. Cyrana nr 10
42-700 Lubliniec
woj. śląskie